2010 Makyaj Trendi

yorumsuz
3 views

Doğal makyajın gücü…

“Yıllardır ilk kez bir şeylerin doğru olduğunu ilk anda anladım diyen Max Factor Global Kozmetik Yaratıcı Tasarım Direktörü Pat McGraht, “İçgüdüsel bir tepkiydi, üzerinde fazla çalışmaya ihtiyaç yoktu” diyor. Kimsenin aşırılığı yakalayamayacağını bu yüzden daha demokratik görünümün ortaya çıktığını söyleyen Pat, “Kadınlar, gerçekte böyle makyaj yapıyor” diyor. Bazı defilelerde Pat, sadece üç malzeme kullanıyor ve dudakları ya da gözleri ortaya çıkarıyor.

Kabile mücevherleri
“Yıllardır ilk kez bir şeylerin doğru olduğunu ilk anda anladım diyen Max Factor Global Kozmetik Yaratıcı Tasarım Direktörü Pat McGraht, “Kabile tarzı göz kaleminden punk renklere kadar, renk ne kadar koyu ise o kadar iyidir” diyor. Yeşil gölgeler, göz kapaklarına yayılıyor. Yağmur ormanı egzotizmi ve tropik fırtınalara dayanan bir koleksiyonu yansıtmak için gözler, siyah kalem ile çekilen bir çerçeve ile vurgulanıyor. Parlak haki yeşil göz farları, gölgeleri yoğunlaştırmak üzere ıslak fırça ile uygulanıyor. Gözler; mor, pembe ve kırmızı gölgeler ile fazlasıyla vurgulanıyor.

Pastel Oyun Zamanı
Pek çok sezondur baskın olan koyu ve dumanlı trendin bir antitezi olarak, gözlerde vurgu için pastel renklerin kullanımı 2010 İlkbahar/Yaz için önemli akımlardan biri. Bu trendi; lavanta, bebek mavisi, nane yeşili, pembe ve beyaz renklerden oluşan bir palet kullanarak keşfetmiş olan Pat McGrath, “Bu sezonun belirleyicisi, yeni güçlü bir pastel rengin ortaya çıkışı olacaktır “diyor. Yoğun lavanta rengi farlar, mor göz kalemleri ile birlikte kullanılıyor ve koyu renk kirpiklerle güçlendiriliyor. Kaş çizgisini takip edecek ve yay biçiminde fırçalanan kirpiklere, koyu bebek mavisi far uygulanıyor. Bebek mavisi, nane yeşili, lavanta rengi ve pembe göz farlarının saç diplerine varıncaya kadar geniş bir şekilde uygulanmasıyla, pastel renkler, punka dönüşüyor.

İhtişamlı Gözler
Her zaman gelişme kaydeden maskara teknolojilerinden aldıkları cesaretle, gözler sınırsız olasılıklar sunmaya devam ediyor yani tek başına kirpikler bile makyajı oluşturabiliyor. İster kalın, ister ince uygulanmış olsun gözler, göz kaleminin değişmez cazibesiyle birleşince, mutlak çağdaş makyaj ifadesi ortaya çıkıyor. Göz boyunca uzanan kalın çekilmiş bir çizgi, özünde kadınsı olan bu görünümü sertleştiriyor. Tüm göz kapağı, yarım badem biçiminde siyaha boyanıyor. Göz kalemi, kirpiklerin dipleri boyunca göz içine doğru uygulanıyor ve daha sonra sadece üst kirpiklere kahverengi/siyah maskara sürülüyor. “Çünkü kahverengi daha yumuşak ve daha kadınsı” bir görünüm yaratıyor. Göz çevresine, tamamına olmasa da siyah göz kalemi uyguluyor. Pat, “Çizgide her zaman bir boşluk bırakın, aksi halde kesintisiz bir siyah çizgi gözü kapatacaktır” önerisinde bulunuyor.

Etkileyici Dudaklar
Son birkaç sezondur rujlar, makyaj dünyamıza etkileyici bir dönüş yapıyor. Ancak rujlar, hiç bu kadar baskın olmamıştı. Pat, “Rujun makyajda baskın olduğu anı, yeni ve modern olarak tanımlıyor”. Dudaklara koyu turuncu uygulandıktan sonra parlatıcıyla büyütülüyor. Plastik görünümlü turuncu neon dudaklar, nötr bir yüzde mükemmel bir dramatik vurgu yaratıyor. Opak kırmızı renkteki üst dudaklar ile aynı rengin şeffaf parlatıcısı, bilge masumiyet etkisi yaratacak şekilde, alt dudaklara uygulanıyor. Dudaklara, mat fuşya uygulayan Pat, “Kaşların rengini açtık ve dudakların daha da öne çıkmasını sağlamak için cildi duru bıraktık” diyor. Maskülen ve feminen karşıtlığını bir araya getirmek için dudaklara ise kırmızı renk uygulanıyor.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2010

Konu hakkında yorumunuzu yazın