2014 Belediye Seçimleri Hakkında

yorumsuz
1 views

İl, ilçe ve daha küçük yerleşim yerlerinin yöneticilerinin belirleneceği yerel seçimlere oldukça az bir zaman kaldı. 30 Mart 2014 günü yapılması planlanan seçime 22 partinin katılımı beklenmektedir. Partiler genel merkezlerde ve yerel yönetimlerde çalışmalara çoktan başladılar bile. Zamanın daralması ile birlikte öne çıkan belediye başkan adayı isimleri ilerleyen günlerde netleşecektir.

En son yerel seçim 2009 yılında yapılmıştı. 29 Mart günü yapılan seçime toplamda 19 parti katılım göstermişti. Ülke genelinde Adalet ve Kalkınma Partisi en çok oy almış ve belediyelerin büyük bir çoğunluğunu, belediye başkan adayı isimlerini kazandırmıştı. 2009 yerel seçimlerinin ardından 2011 genel seçimleri yapılmıştı.

2014 yerel seçimlerinin tam bir yıl sonra genel seçimlerin yapılması gerekiyor. Yani 2014 yerel seçimleri 2015 yılında yapılacak genel seçimler hakkında bize fikir verecek. Önceki yıllarda bu seçimler arasında paralellik olduğu gözlemlenmişti. Genel seçimlerin seçim kampanyası sürecinde yerel seçimlerin sonuçlarının etkilerini gözlemleyebiliriz.

Seçim kampanyası sürecinde kamuoyu araştırmaları çok sık yapılıyor. Ancak bazı araştırma firmaları anketlerine şimdiden başladı. Anketlerin sonuçları seçimler hakkında bize fikir verirken aynı zamanda halkın tercihlerinde de etkili oluyor. Halkın tercihlerine etki eden bir başka etken ise yönetimi elinde tutan partinin ismi. Eğer bir belediye ülke yönetimini elinde tutan partiden ise bu iki mekanizma daha senkronize bir çalışma göstereceğinden şehir için daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Aksi taktirde belediye ve ülke yönetimi farklı partilerin elindeyse genellikle karşılıklı olarak parti ve kişisel çıkarlar ön plana geçtiğinden sonuç olarak bundan şehir zararlı çıkıyor. Belediye başkan adayı olacaklar da eğer bir parti seçme aşamasında ise bu gibi parametrelerin seçilebilirliklerini etkileyeceğini bilmeli.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın