Adet Düzensizliği Nedenleri

yorumsuz
0 views

Bu yazımızda sizlere, adet düzensizliği, adet düzensizliği nedenleri, adet düzensizliği sebepleri gibi konulardan bahsetmeye çalışacağız. Adet düzensizliği hakkında başlangçta kısa bilgiler vermemiz gerekirse, adet düzensizliği, 21 günden kısa sürede; ya da 35 günden uzun sürede adet kanaması ile karşılaşılması durumuna verilen isimdir. Adet düzensizliği gerekçesi ile doktora gidilmesi gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz: adet kanaması çok fazla olan, iki adet kanaması arasındaki dönemde lekelenme problemi ile karşılaşılan; ya da adet kanamasının uzun süre devam ettiği durumlarda, adet düzensizliği gerekçesi ile mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliği nedenleri; ve adet düzensizliği sebeplerine bakacak olursak, adet düzensizliği nedenleri arasında ilk olarak yumurtalıklarda meydana gelmiş olan kistlerden söz etmek gerekmektedir. Adet düzensizliği sebeplerinden bir diğeri ise hormonal değişikliklerdir. Adet düzensizliğinin nedenlerinden bir diğeri ise, rahim içinde bulunan tabakanın fazla büyümesidir ki bu duruma tıp dilinde endometrial adı verilmektedir. Adet düzensizliği sebepleri arasında rahimde; ve rahim ağzında bulunan poliplerden de bahsetmek gerekmektedir. Adet düzensizliği arasında söz edilebilecek bir başka unsur myomlar iken, adet düzensizliği sebepleri arasında nadir de olsa, rahim kanserinden de söz etmek gerekmektedir.

Belirtilen adet düzensizliği sebepleri; veadet düzensizliği nedenlerine bakarak, adet düzensizliğini bir sefer daha tanımlamak istersek, hormonal değişimler nedeniyle rahimden kaynaklanan; ve vajinada gözlemlenen kanamalar adet düzensizliği olarak adlandırılırken, disfonksiyonel ve anormal olan uterus ve rahim kanamaları da adet düzensizliği olarak nitelendirilebilmektedir. Adet düzensizliği kavramı çok sık kullanılırken, anormal olarak nitelendirilen kanamalar ile, hormon değişimlerinden kaynaklanan kanamalar da genel olarak adlandırılmaktadır.

Bir vajinal kanamaya adet düzensizliği denilebilmesi için, vajinal kanamanın tüm nedenlerinin gözden geçirilmiş; ve ekarte edilmiş olması gerekmektedir. Böyle bir durumdaki vajinal kanama adet düzensizliği olarak isimlendirilmektedir. Vajinal kanamanın, disfonksiyonel anormal uterin kanaması olarak adlandırılması için şu olumlanmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir: öncelikle, hastanın hikayesi dinlenir; sonrasında ise fiziki muayene gerçekleştirilir. sonrasında ise, disfonksiyonel anormal uterin tanısının konulması için farklı yardımcı etkenlere bakılır. Disfonksiyonel anormal uterin tanısı konulabilmesi için en çok bakılması gereken şeyler: rahim içi tabakasından bir biopsi örneği alınarak incelenmelidir; ya da rahim içinden kürtaj yöntemi ile alınan dokular incelenmelidir.

Disfonksiyonel anormal uterin teşhisinin konulmasının sonrasında, adet düzensizliği tedavisinde şu faktörlere dikkat etmek gerekmektedir: yumurtlama var mıdır; yok mudur? Rahim içi tabakasının kalınlığı ne durumdadır? üreme dönemi ne zamana denk gelmektedir? Kanama ne kadar çoktur? Kanama ne kadar zaman sürmektedir? hasta kaç yaşındadır? Doğurganlık durumu hasta için nasıldır? Adet düzensizliği eğer doğum sonrasında gerçekleşmişse, bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın