Çaydanlık Temizleme Yöntemleri

yorumsuz
11 views

Musluk suyu sert ve yüksek bir mineral içeriğine sahip olduğundan, zamanla çaydanlığın iç kısmında pul pul birikimler oluşabilir.Bu ek olarak, çaydanlık ocak üstünde kullanılan bir ürün olduğundan, uzun süre kullanıma bağlı olarak lekeler ve yıpranmalar meydana gelir.

Ancak bu konuda ümitsiz olmayın; hemen her evde bulunan birkaç küçük malzemeyle çaydanlığınızı yeni gibi göstermeniz mümkün. Böylece temiz çaydanlığınız daha iyi çalışacak, daha uzun süre kullanabileceksiniz ve komşularınız geldiğinde  çaydanlığı gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz. Sirke, çaydanlığın içinde birikenleri temizlemek için en iyi ve en etkili doğal malzemelerden biridir.

Bir çoğumuz, çaydanlıkta su kaynatırken ya da çay yaparken musluk suyunu kullanırız. Bu nedenle suyun kaynaması ile birlikte sudaki mineraller çaydanlıkta toplanır. Peki, tüm bu lekeleri ve yıpranmaları yok etmek ve çaydanlığı temiz ve yeni göstermek için çaydanlık temizleme yöntemleri nelerdir?

Limon Suyu

Çaydanlığın içini temizlemek için etkili bir yöntem arıyorsanız, çaydanlığın içerisine 1 su bardağı limon suyu koyun ve kalan kısmını da suyla doldurun. Bu karışımı, çaydanlığın içinde bir gece boyunca bırakın. Alternatif olarak bu suyu kaynatıp birkaç saat bekletmeyi de deneyebilirsiniz. Ayrıca çaydanlığın dış kısmının parlaması için limon kabuğu ile ovalamayı da deneyebilirsiniz.

Sirke

Çaydanlığı temizlemek için bir diğer etkili doğal yöntem de sirke kullanmaktır. İçinde biriken mineralleri ve çay kalıntılarının oluşturduğu lekeleri temizlemek için sirke oldukça etkilidir. Çaydanlığı eşit miktarda sirke ve su ile doldurun ve ardından bu karışımı kaynatın. Bir saat kadar bekletip çaydanlığı yıkayın.

Karbonat

Çaydanlığın içerisine 1 paket hazır karbonat ya da bir tatlı kaşığı İngiliz karbonatı atın ve ardından içerisine kaynar su katıp 1 saat kadar bekletin ve daha sonra temiz su ile durulayın. Hemen fark ettiğini göreceksiniz.


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın