Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
1 views

Çikolata kisti nasıl oluşur ve oluşumunda hissedeceğimiz belirtiler var mıdır ve nelerdir bunlar hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Diğer belirtileri de her hangi bir başka hastalığın belirtisi olabilecek genel belirtilerdir. Çoğu zaman en önemli belirtisi kısırlıktır bize kısırlık yani çocuğum olmuyor diye başvuran kadınların nerdeyse üçte birinde endometriozisi tespit edebiliyoruz.

Çikolata kistinin safhaları vardır,  birinci aşamadan dördüncü aşamaya kadar gidiyor. Birinci aşamada rahim karın içine de karın zarının belli noktalarında bir iki odak varken dördüncü aşamada çok yayğın endometriozis bütün organları birine yapıştıran ve yumurtalıklarda kisti ortaya çıkarmış olan bir aşamasına varmış oluyor.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtilerinden birisi adet ağrılarıdır. Başka bir belirtisi de cinsel ilişkide vajinal bölgede değil de, karın bölgesinde bir ağrı oluşabiliyor.  Yine endometriozis adet öncesi kahverengi akıntılara sebep olabiliyor yada adet sonrasında süren kahverengi akıntılara sebep olabiliyor. Genel olarak adeti bozan her türlü belirti endometriozis belirtisi olabiliyor.

Kısaca çikolata kisti belirtileri şunlardır:

  • kısırlık
  • adet düzensizliği
  • ilişki sırasında ağrı
  • kahverengi akıntılar

Çikolata kisti kimlerde daha çok görülür?

Endiyometriozisin ortaya çıkması için belli bir yaş grubu yok adet gören kadınlarda her han gibi yaşlarda görülebiliyor. Yine doğum yapmış veya yapmamış kadınla da bir alakası yok doğum yapmamış kadınlarda çıkabildiği gibi daha önce doğum yapmış kadınlarda da otaya çıkabiliyor söylemek gerekir ki endometriozis gebe kalmayı engelleyen bir şeydir yani bir kısırlık sebebi olabilir. Eğer kadın hamile kalırsa endometriozisi varsa bu hamile kaldığı süre içinde endometriozisin gelişimi duracaktır neden duracaktır çünkü kadın adet görmüyordur. Aynı şekilde karın içindeki o odaklarda da kanama olmadığı için büyüme olmayacaktır ama bir küçülmede beklenilmez artık.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın