Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

yorumsuz
4 views

Bu yazımızda çikolata kistinin oluşumu, nedenleri, zararları ve yapılacak tedavileri işleyeceğiz. Yazımızı detaylıca okumanız sizin için önemlidir. Çikolata kistinin tedavisi için, belirtilere göre bir tedavi uygulanmaktadır. Örneğin kısırlık şikayeti var ise, kısırlık sorunun giderici bir tedavi uygulanır. Bundan başka ağrıları azaltmak için de tedavi uygulanır.

Çikolata kistinin tedavisi için kullanılan ilaçlar da östojen seviyesini dengelemek için doğum kontrol hapları kullanılabiliyor. Menopoz dönemindeki bayanlar için ise danazor ve GnRH ilaçları doktor tarafından önerilebiliyor.

Çikolata kistlerinin kesin tedavisi ise cerrahidir, yani kapalı ameliyatla kistlerin alınması gerekiyor. Bu kistlerin cerrahi yöntemle çıkartılması gerekir. Bu günkü koşullarda hiçbir endimetriyoz kisti belki çok özel durumlar dışında karın açılarak klasik ameliyat yöntemleriyle ameliyat edilmemelidir ve yine duyuyoruz kist her tarafını sarmıştı o yüzden yumurtalığını almak zorunda kaldık diye bir şeyler söyleniyor asla ve asla yumurtalıkları almak gibi bir tedavi yoktur sadece kistin alınması yeterli olacaktır ve her şartta kistin alınması mümkündür.

Endiyometriyozisin laparaskopik olarak alınması özel bir ameliyattır, öncelikle bunu söylemek lazım. Laparaskopinin kendisi özel bir yöntemdir ve ayrı bir eğitim gerektiren bir durumdur. Yani eğer doktor bu eğitimi almamışsa bu ameliyatı yapamayacaktır ya da gereği gibi yapamayacaktır. Ameliyat olacağınız doktorun tecrübeli olması çok önemlidir. Türkiyede bunun eğitimi yavaş yavaş verilmeye başlandı biraz gecikmeli olarak başlanmış olsa da artık bir çok yöntemi gereği gibi yapan birçok doktor mevcut ama bu ameliyatlar hiçbir şekilde açık olarak yapılmamalıdır.

Çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur?

Endemetriyozis öncelikle bilmek gerekir ki ilerleyici bir hastalıktır yani her adet döneminde burada bir takım mikro kanamalar olacaktır ve lezyon büyüyecektir ve başka taraflara da yayılma ihtimali vardır yani tedavi yapmazsanız bu git gide büyüyecektir bazen gizemli bir şekilde hastalık kendi kendine iyileşebiliyor bunu da söylemek lazım çünkü sebebini de bilmediğimiz gibi bu hastalığın neden iyileştiğini bilmiyoruz tabi bu seyrek bir durum ama olabiliyor genel olarak ilerleyici ve tekrarlayıcı bir hastalık olduğunu kabul ediyoruz. Eğer yumurtalıklarda yerleşmişse bu endometriozis kistleri yani çikolata kisti tedavi edilmesi yumurtalıkların rezervini-deposunu olumsuz olarak etkileyebiliyor ve bunu tedavi etseniz dahi o depo tekrardan yerine gelmiyor yani yumurtalıkların gücünü etkileyebiliyor.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın