Çocuklarda sosyal uyum ve beceriler

yorumsuz
0 views

Anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken şeylerden biride çocuğunda ki sosyal uyum ve sosyal becerilerdir. Becerilerin gelişmesi ve sonraki yıllarda da sosyal çevre ile uyumu çocuğun temellerini oluşturan etkenlerdendir. Bu sebebten dolayı da okul öncesi dönemdeki aile eğitiminde çocukların sosyal eğitimlerine önem verilmeli.

Okul öncesi dönem; gelişimin en hızlı olduğu, kişiliğin temellerinin atıldığı, çocuğun yakın çevresinden en çok etkilendiği ve her türlü öğrenmeye açık olduğu, bir dönemi içerir. Okul öncesi dönemde kazanılan yürüme ve konuşma özellikleri çocuğun çevresini keşfetmesine ben duygusunun kazanılmasına yardım eder. Anne ve baba tarafından ortaya konulan kısıtlamalar ve yasaklara tepki çocuk tarafından olumsuz olarak verilir. Okul öncesi donemde çocuk bu kısıtlamalara daha uyumlu bir tepki verir, hayal gücü gelişir.

Anne-baba tarafından gösterilen sevgi, dengeli bakım ve beslenme, çocuğun temel güven duygusunu geliştirir ve bu yıllarda anne-baba ile ilişkilerinde olumlu yönde izlenimler varsa, başkalarına karsı da benzer biçimde davranır. Kısaca çocuk, aile içinde kendine yapılan sosyal davranışları yansıtır. Ailenin dışındaki iletişimi iyi değilse çocuk aynı deneyimi tekrar yaşamak istemez. Olumlu sosyal ilişkiler tekrar edilir. Mutlu sosyal deneyimler, çocuğu sosyal deneyimlerini tekrarlamaya teşvik eder.

Sosyal uyum yasam boyu devam eden bir süreçtir ve okul öncesi eğitim kurumunda geçirilen sure arttıkça çocuklarda gözlenen paylaşma, işbirliği yapma, arkadaşlarıyla birlikte oynama gibi olumlu sosyal davranışların sıklığı da artmaktadır


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın