Doğumdan sonraki şişlik

yorumsuz
0 views

Her yeni doğum yapan anne doğumdan sonra bir şişlikle karşılaşır, doğumdan sonra kuş gibi hafifleyeceğini düşünsede aslında logusa dönemi değimiz ilk 40 günlük dönemde yorgun hisseder kendisini. Normal doğum yaptıysanız ve/veya hamilelik sırasında iyi beslendiyseniz, çok aşırı kilo almadıysanız, şişlik ve ağırlık normal seviyelerde olur. Ve bu durumu daha kolay atlatabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar; bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyen, sonrasında 1 yaşına kadar ek gıdalar ile birlikte emzirmeye devam eden annelerin doğum öncesi haline daha kolay ve kısa zamanda geldiklerini göstermiş. O zaman hamilelikteki şişlikten kurtulmak için birinci ve en önemli yol; bebeğinizi emzirmelisiniz. Emzirmenin bebeğiniz için olan faydaları ise saymakla bitmez.

Doğum şişliğinizi nasıl atabilirsiniz?

Şu beslenme noktalarına dikkat ederek hamilelik ödeminden kurtulabilirsiniz:

Öncelikle bol bol su içmelisiniz. Su içmek hem ödeminizi çözecek, hem sütünüzü arttıracak, hem de kolay emzirmede destekçiniz olacaktır.

2-3 saat arayla 6 öğün beslenmelisiniz. 4 saatten uzun aç kalmamalısınız.

Öğünleriniz sabah, öğle, akşam ana öğünler şeklinde olmalı. Ara öğünlerde de hafif ama protein-karbonhidrat içeren, vitamin yönünden zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Zamanında ve düzenli beslenmek vücudunuzda ödem dediğimiz dolaşım bozukluğu olmasını engeller.

Yeterli uyumalısınız. Biliyorum bu çok zor, bebeklerin uyku düzenini oluşturmak zaman alıyor. Ancak gün içinde bebeğiniz uyuduğu zaman siz de kendinizi dinlendirmek için küçük şekerlemeler yapmalısınız. Böylece gece olan uyku açığını tamamlayarak vücudunuzu dinlendirmiş, kan dolaşımınızı açmış olursunuz.

Yoğun katkı maddesi içeren yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Çok çay-kahve içmemelisiniz. Sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlarda bulunmamalısınız. Alkol almamalısınız.

Ben Diyetisyen bir anne olarak, üç doğumumda ve doğum sonrasında rahatsız edici ödem ve şişlik yaşamadım. Çünkü hamileliklerimde sağlıklı beslendim, kilo alırım korkusu ile yetersiz beslenmediğim gibi, iki canlıyım diyerek abartılı ve gereksiz enerji de almadım. Hayat şartlarımın elverdiği ölçüde hareket ettim, bol su içtim. Emzirmenin doğal bir gereklilik olduğunu kabullendim. Ve bebeklerimi zevkle emzirdim.

Her annenin sağlıklı ve rahat hamilelik geçirmesi; gerek şişlik ve sıkıntıdan kurtulmak, gerek bebeğini iyi emzirebilmek ve bebeğine rahat bakabilmek için çok önemlidir. Bunun için en önemli gereklilik; pozitif, rahat ve sakin olmaktır.

Aynı zamanda doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Siz ne kadar olumlu, pozitif ve sakin olursanız bebeğiniz de o kadar rahat, mutlu ve sağlıklı olur.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın