Emzirmenin faydaları nelerdir?

yorumsuz
0 views

Bebeklerimiz için emzirmek çok önemlidir. Gelişimlerinde ve sağlıklarında emzirmenin çok büyük önemi vardır. Emzirmenin faydalarını ise çogu anne adayı ve anneler bilmiyor. Bu makalemizde ondan bahsedeceğiz.

Emzirme hem bebek hemde anne için oldukça önemlidir. İlk 6 ay bebeğe kesinlikle anne sütü verilmesini tavsiye eden doktorlar, emzirmenin anne ve bebek için faydalarını açıkladılar.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Amerika’daki çocukların %16 aşırı kilo sorunu ile karşı karşıya ve bu çocuklarda kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastaların oluşma riski artış gösteriyor. 2005 yılında yapılan bir çalışma doğumun ardından sonraki bir hafta içerisinde mama ile beslenen ve kilo alan çocuklarda ilerleyen yaşlarda kilo sorunu riski artıyor.

Pediatri uzmanı Nicolas Stettler doğumun ardından ilk haftanın bebeğin fizyolojisi açısından önemli olduğunu ve bu dönemde yaşam boyu devam edebilecek kronik rahatsızlıkların oluştuğunu belirtiyor. Bu dönemde oluşabilecek kronik rahatsızlıkları önlemek için bazı çalışmalar yapılmaktadır. Amerikan Pediatri Derneği anne sütünün doğumdan sonra ilk altı ay içerisinde oldukça önemli olduğuna işaret ediyor. Stettler emzirilen çocuklarda obezite riskinin düştüğünü söylüyor.

Emzirmenin Faydalarından Bazıları:

* Kulak ve solunum yolu enfeksiyonları riski azalır.
* Alerji riski azalır.
* Kanser riski azalır.
* Bebeğin bağışıklık sistemi gelişir.
*Kan enfeksiyonları ve menenjit riski azalır.
* Anne ile bebek arasındaki duygusal bağ gelişir.
* İnsüline bağlı diyabet riski azalır.

Emzirmenin faydaları nelerdir? hakkında merak ettiklerinizi sorabilir ve olumlu olumsuz düşüncelerinizi alt kısımda yer alan yorum formu ile bizlere iletebilirsiniz. Her yorum bizlere daha faydalı paylaşımlar yapmamıza olanak sağlayacaktır.


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın