Etek Giymeyi Sevmeyen Var Mı?

yorumsuz
2 views

Artık etek moda tasarımcıları tarafından Türkiye’de yeniden sevdiriliyor. Yeni modeller ve yeni desenler ile dikkati yeniden uzun zaman sonra üstüne çekiyor etekler.

Podyumlar birbirinden renkli etek koleksiyonları ile göz doldururken alışılagelmişin dışında kullanım biçimlerine de sahne oluyor. 7’den 70’e tüm kadınlara etek giydirmeyi hedefleyen modacılar bununla da yetinmeyip erkeklere de tıpkı İskoç geleneklerindeki gibi etek giydirmeyi başardı.

Belki şov belki de küresel moda kavramının sınır tanımaz getirisi olarak düşünüldü etek anlayışı. Erkeklerin tüm giysilerini bayanlar giyiyorsa neden tam tersi olmasın denildi belki de. Buna rağmen şu da görünen bir gerçek ki; etek kadınlar için en zarif kıyafet. Modeli değişiyor, boyu uzuyor kısalıyor, kumaşı ilerleyen teknoloji ve yaşam koşullarıyla değişiklik gösteriyor. Buna rağmen her etek giyilmeli mi? Hepsi aynı zariflikte mi? Yahut moda olan tasarımlar sizleri olduğunuzdan daha hoş gösterebilir mi? Tüm bunların üstesinden gelebilmek için öncelikle doğru modele karar vermelisiniz. Bunun da ilk şartı vücut tipinizi iyi tanımanızdır. Bazı kadınların beli kalın, baseni dar, kimisinin beli çok ince fakat basen kısmı hayli geniş, kimisinin ise karın bölgesi 4-5 aylık hamileymiş gibi şişkindir. Dolayısı ile rastgele beğenilen model size uygun olmayabilir. Hatta yanlış seçimler sonucunda sorunlu bölgeler çok daha fazla öne çıkar, dikkat çeker. Fakat tam tersi söz konusu olduğunda, yani bazı önemli detaylara dikkat edilerek tercih edilen etekler sahibini çok daha alımlı gösterebilir. Doğru seçim için işte size bazı ipuçları:

Geniş basenli kadınlar etek seçerken nelere dikkat etmeli?
* Geniş korsajlı eteklerden ve vücudunuza sımsıkı oturan dar kesimlerden uzak durun. Korsaj çizgisi basen bölgesinin tam üzerinden geçeceği için dikkatleri oraya çeker.
* Belden itibaren hafif bollaşan, çan kesimli etekler sorununuzu asgariye indirir.
* Pilileri 10-15 cm dikilerek sonrasında serbest bırakılan tasarımlar hem rahat hem de şık durur.
* Ön kısmı düz, arka bedeni birkaç parçadan oluşan modeller de doğru tercihler arasında yer alıyor.
* Sezonun favori modellerinden biri olan balon etekler ise tasarım özelliğinden dolayı basen bölgesini profesyonelce gizler. Fakat kısa boylardakileri değil, uzun az pilili balon etekleri tercih edin.

Beli kalın, baseni dar olan kadınlar etek seçerken nelere dikkat etmeli?
* Vazo etekleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.
* İki sezondur karşımıza çıkan kalem etekler, korsajlı beller tam size göre bir tercih olacaktır. Bel kısmından pilili, etek ucuna doğru daralan vazo etekler birçok hanım için riskli modeller olsa da sizin için ideal özellikler taşır. Yanlardan cepli tasarımlar ise bel-basen oranınızı dengeleyecektir.
* Kloş ve çok parçalı etekler tam sizin tipinizdeki kadınlar için…
* Abartılı kemerlerden uzak durun ama ince kemerleri kıyafetinizi zenginleştirmek için kullanmaktan çekinmeyin.

Karın kısmı şişman olan kadınlar etek seçerken nelere dikkat etmeli?
* Her giydiği ile hamile görüntüsü veren bu vücut tipindekilerin ilk olarak kalın ve gösterişli kemerlerden uzak durmasında fayda var. Fakat doğru seçilecek bir kemerle de göbeğinizi fark ettirmeden gizleyebilirsiniz. Biraz bol ve düşük kullanılan kemerler asimetrik tasarımlar uygun tercihleri arasında bulunuyor.
* Korsajlı etekleri deneyebilirsiniz. Yüksek bel eteklerden ziyade düşük bel etekleri kullanabilirsiniz.
* Etek uçlarında detayları olan tasarımlar ilgiyi karın bölgenizden uzaklaştıracaktır.

Bacak boyu kısa kadınlar etek seçerken nelere dikkat etmeli?
* Bu tipteki kadınlar, pantolonlar ile daha uzun görünseler dahi etek giymeye hakları var. Uzun etek boylarını tercih edebilecekleri gibi yanlardan çizgili, nakışlı tasarımlar ile de şık görünebilirler.
* Etek uçlarına doğru hareketlenen etekleri tercih edebilirsiniz.
* Bedeninizi enine bölen fırfır, işleme gibi detaylar yerine boyuna düşünülmüş ayrıntılara yönelik seçimler yapın.
* Kalın bacaklardan şikâyet eden bayanlar çok dar eteklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı.
* Asimetrik kesimli, dökümlü kumaşlar ile tasarlanmış etekler daha ince görünmenize yardımcı olacaktır.
REYHAN YAZICI (TASARIMCI)

Kaynak: ZAMAN


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın