Gebelikte alkol ve sigara

yorumsuz
0 views

Hamilelik sırasında dikkat etmemiz gereken en önemli etkenlerden 2 tanesi sigara ve alkoldür. Bu bebeğimize ve kendimize çok zarar verir. Özellikle bebeğin sağlıgıyla birebir etkilidir.

Hamilelikte sigara içmeyi kesinlikle bırakmalısınız. Ama ısrarla içmeye devam ediyorsanız şunları da bilmeniz de fayda var. İçinize çektiğiniz her sigara dumanın da bebeğinizin ihtiyacı olan oksijeni azaltıp ona kan yolu le karbonmonoksit veriyorsunuz. Yani zehirliyorsunuz. Üstelik sigaranın içinde bulunan katran ve nikotin de daha doğmamış bebeğinizin bünyesine yerleşiyor. Nikotin çok zararlı bir madde olup hamilelikte tüketilen yada içilen ortamda bulunan bayanların bebeklerine kan yolu ile geçer. Bebeğin oksijen ve besin almasına engel olur. Bebek yeterli oksijen ve besini alamazsa gelişim bozuklukları oluşur.

Bunun dışında sigara sadece bebeği değil hamileliğide etkiler. Hamilelikte sigarayı çok içenlerde vaginal kanamalar daha sık yaşanır. Üstelik sigarayı çok sık tüketiyorsanız dış gebelik, ölü doğum, erken doğum, düşük riskide artacaktır.

Hamilelikte sigarayı bırakmalısınız hatta hamilelik öncesinden bebek yapmayı düşünmeye başladığınız zaman dan sigarayı bırakıp vücudunuzu hamileliğe hazırlamalısınız.

Hamilelikte alkol ise sigaradan daha tehlikeli olup sigara gibi etkisini yavastan göstermez. Alkol tüketen hamile bayanların bebeklerinin kalp atışları yavaşlayabilir ve ya tamamen durabilir. Solunumu da yavaşlatır. Sigara da olduğu gibi alkol da anne kanı yolu ile bebeğe ulaşır.  Gebelikte cok alkol alan kadınların düşük yapma riski daha fazladır. Gebelikte alınan alkol doğacak bebekte zeka geriliğine yada fiziksel bozukluklara neden olabilir. Alokden cok etkilenen Fetüs Alkol Sendromlu (FAS) bebekler diğer bebeklere oranla daha kısa boylu ve daha zayıf  olarak doğabilir. Gelişimlerin de  de bozukluklar olur. Anne karnında alması gereken sağlıklı besin ve oksijenin etkisini doğumdan sonraki sağlıklı beslenme ile telafi edemezsiniz. Çünkü bebek gelişimi için anne karnında ilk 3 ay kritik dönemdir. FAS sendromlu doğan bebeklerde ise ilerleyen yaşlar da fiziksel bozukluklar, el göz koordinasyonunu sağlayamama,  hiperaktivite ve davranış bozuklukları, zeka geriliği de ortaya çıkar.

Daha doğmamış bebeğinize bu çeşit zararları vermek istemiyorsanız hamilelik döneminden bir süre öncesinde alkol ve sigarayı bırakmalısınız. Hatta sigara içilen ortamlardan dahi uzak durmalısınız.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın