Güzelliğimiz ve diyetimiz

yorumsuz
0 views

Kadınların dikkat ettiği diyetleri onların aslında güzelliğine dikkat etmeleridir. Sağlıklı beslenmek bizi güzel kılar. Güzellik ise pek çok erkeğin rüyasını süslemektir. Güzel bir vücud istiyorsanız sizde sağlıklı beslenin.

Bol bol su için

Vücudunuzun asıl ihtiyacı olan suyu günde 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Canınız her bir şey atıştırmak istediğinde bol bol su için. Bu hem vücudunuzun su ihtiyacını karşılayacak hem de böbreklerinizi temizleyecektir. Günlük koşuşturmanızda kolaylık için yanınızda bir şişe su bulundurun ve aklınıza geldikçe için.

Alkol ve kafein tüketimini azaltın

Sıkıldığımızda ya da bir tatlının yanında kahve içmek genelde çoğumuzda alışkanlık haline gelmiştir. Ama uzmanlar mümkün olduğunca kahve tüketimini azaltmamızı öneriyor. Kafein strese neden oluyor, bu yüzden alternatif olarak bitki çayı veya su içmenizi öneriyoruz.

Alkol de uzak durulması gereken bir diğer içecek. Bir bardak alkolde en az 150 kalori bulunuyor, yani karnınızın şişmesini bir yana bırakın bir de kilo alıyorsunuz. Bu 6 aylık sürede alkolden uzak durmanız sizi yüzlerce kaloriden kurtaracaktır. Çok özel gecelerde ise alkollü meyve kokteyli ile idare edebilirsiniz.

Sebze ve meyve yiyin

Eğer günde 5 porsiyon meyve ve sebze yerseniz; kilo yapan yiyeceklere fazla yeriniz kalmayacaktır. Ayrıca ülkemizde sebze ve meyve seçenekleri çok çeşitli olduğu için şanslısınız. Market sepetinizi sevdiğiniz meyve ve sebzelerle doldurun, evden çıkarken yanınıza mutlaka bir meyve alın, böylece dışarıda karnınız acıktığında abur cubur şeyler yerine diyetinizin bir parçası olan meyvelerden yemiş olursunuz. Bu arada porsiyonlarınızı da küçültmeyi unutmayın, hem canınızın istediğini yiyin hem de kilo almayın.

Vitamin alın ve uyuyun

Günümüzde dengeli beslenmek zor, zaten çoğumuzun da buna zamanı yok. Bu yüzden uzmanların tavsiyesi her gün bir vitamin almak. Vitamin ve demir eksikliği daha çabuk yorulmamıza ve çikolata ve benzeri yiyeceklere yönelmemize sebep olur. İşte vitaminlerin görevi bunu engellemek. Bunun yanında uyku düzeninizde çok önemlidir. Gereğinden az veya fazla uyumak da vücudu yorgun düşürebilir veya strese sebep olabilir. Günde 8 saat uyku yeterlidir, eğer bundan az veya fazla uyuyor iseniz o zaman uyku düzeninizi değiştirmelisiniz.

Egzersiz yapın

Kalorilerinizi yakmak için bir an önce harekete geçin. Egzersiz lafı sizi korkutmasın; önemli olan vücudunuzu biraz hareketlendirmek. Günde 10 ile 20 dakika arası başlangıç için yeterlidir. Önemli olan azminiz, ayrıca ne yaptığınızda önemli değil; markete yürüyün, asansörü kullanmayın, ya da gün içinde ki boşlukları mahallenizde yürüyerek doldurun. Tabi daha ağır bir programı kaldırabilirseniz, harika! Ama sakın birden kendinizi çok yorup, zorlamayın bu sadece çabuk bıkmanıza neden olacaktır.

İşte size deneyebileceğiniz alternatif aktiviteler:

yoga (hem vücuda hem ruha hitap eden bir çalışma, her gelin adayı mutlaka denemeli) ağırlık çalışmaları (bir hoca nezaretinde yapınız); dans (1 saat dans 320 kalori yaktırıyor); bisiklete binmek; roller-blade ; yüzme (eğer imkanınız varsa en güzel spor yüzme; çünkü ne kadar ham olursanız olun suyun etkisiyle kaslarınız ağrımaz, ayrıca suyun rahatlatma etkisini de unutmayın);tenis (hem zevkli hem de kol ve bacak kaslarınızı sıkılaştırmak için ideal).


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın