Haber Yazılarında Giriş Bölümünü Yazmak için Basit Adımlar

yorumsuz
2 views

Burada iyi bir giriş bölümünün sahip olması gereken niteliklerden bahsedeceğiz. Burada bir  haber muhabirinin giriş bölümüne hangi bilgileri koymaya nasıl karar verdiğine bakacağız. Son olarak da nasıl daha etkili giriş bölümleri yazılacağı ile ilgili tavsiyeler sunacağız.

Herhangi bir haber yazısının en önemli bölümü giriş bölümüdür. Bir giriş bölümü doğrudan ve basit olmalıdır. Karmaşık anlatımlarla okuyucuyu sıkmamalıdır. Ve dikkat çekici olmalıdır ki okuyucuları haber yazısının kalanını okumaya teşvik etsin. Giriş bölümü haberde geçen olayla ilgili en önemli bilgileri içermelidir. Ayrıntılar giriş bölümünde anlatılmaz. Giriş bölümünden sonraki paragraflarda giriş bölümünde verdiğiniz bilgilerle ilgili daha fazla ayrıntı verebilirsiniz. spor

İyi bir giriş bölümü okuyucuların ya da dinleyicilerin ilgisini çekmelidir. Ayrıca giriş bölümünü kısa tutmalısınız. Uzun olursa okuyucuların ya da dinleyicilerin habere karşı olan dikkatleri dağılabilir. Bunun olmasını kimse istemez. O yüzden giriş bölümlerini olabildiğince kısa tutmaya çalışın. Genel olarak gazetelerde ya da televizyonlarda veya radyolardaki haber bültenlerinde giriş cümleleri bir ya da iki cümleden oluşmalıdır. Bu cümleler de en fazla 20 kelimeden oluşmalıdır.

Mükemmel bir giriş

–          Giriş bölümünde haber değeri taşıyan en önemli bilgiler yer almalıdır.

–          Giriş bölümü olabildiğince kısa tutulmalıdır. Gereksiz ayrıntılar yazıdan atılmalıdır. Basit ve herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilir olmalıdır.

Giriş bölümü okuyucularda yazının geri kalanını okuma isteği uyandırmalıdır.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın