Hamilelikte Duygusallık

yorumsuz
0 views

“Hamilelik dönemi bir kadının hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok farklı geçireceği bir dönemdir.” diyor Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum ve Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu ve hamile bir kadının iç dünyasında ne gibi değişimler olabileceğinden bahsediyor…
Anne olacağını hisseden bayanlar daha şevkatli daha hassas bir hale bürünürler. Tabi ki farklı bir birey yetiştirme sorumluluğunu hissetmek kaygıları da beraberinde getirir. Hamile kaldığını öğrenen bir kadın önce uyum sürecinden geçecektir. Bu uyum dönemi kimileri için çok kolay ve mutlu bir süreç olmakta kimilerini ise hayata karşı daha korkak ve kaygılı bir hale getirmektedir. Bazı kadınlar için bu süreç çok zor geçmekte ve çocuk aldırma düşüncesine kadar gidebilmektedir. Tabi ki hamile kalan kadının buna hazır olup olmaması çok önemlidir. Anne olmaya hazır olan, ailesinden ve en önemlisi eşinden gerekli desteği gören bir kadın bu uyum dönemini çok daha rahat, sorunsuz ve eğlenceli geçirecektir.

Hamilelik bir hastalık değil
Hamile kadınlar bunun bir hastalık değil de güzel ve özel bir dönem olduğunu bilmeliler. Planlı ya da ani bir hamilelik olsun, hamile olduklarını kabullenmeli ve daha özenli davranmaları gerektiğinin farkında varmalılar. Hamile olduğunu unutmadan hareket etmek koşulları daha kısıtlı hale getirebilir. Bazen bu durum kadınlarda yalnızlık hissine sebep olabilir. Kendilerinin yalnız ve tek başlarına aşmaları gereken bir dönemde olduklarını hisseden kadınlar etrafındaki kişilere karşı daha alıngan bir hale gelir. Hamile olmadıkları zaman üstünde durmayacakları olaylara oturup ağlayabilen çok eleştiren çabuk kızan ve gün içinde duygusal dalgalanmalar gösteren bir kişilik yapısına bürünebilirler.

Vücut değişimi duygusal dünyayı etkiliyor
Hamilelikte görülen vücut değişimleri de duygusal dalgalanmalara neden olabilir. Beden değişimi, kilo alımı hamile kadında özgüven eksikliklerine ve eşinin artık kendisini beğenmediği duygusuna kapılmasına neden olabilir. Bunu yeni bir yaşam meydana getirmenin en doğal süreci ve değişimi olarak kabul etmeli, eşinden ve yakın akrabalarından gerekli desteği görmelidir.

Anneliğe hazır olan, etrafındakilerden ihtiyacı olan anlayışı görebilecek , hamilelik süresince egzersiz ve düzenli beslenmeyle ruhu bedeni ve bebeği arasındaki uyumu yakalamaya çalışabilecek bir kadın hiç şüphesiz bu duygusal dalgalanmalardan çok daha az etkilenecektir. Sonuç olarak hamilelik bir kadının hayatındaki en değisik fakat en güzel ve özel dönemlerden biridir …


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın