İdrar Kesesi İltihabı Neden Olur?

yorumsuz
0 views

Kadınlarda ileriki yaşlarda sık sık görülen bir hastalıktan bahsedeceğiz bugün sizlere, yazıyı dikkatle okursanız önlemlerinden de biraz bahsetmiş oluyoruz. Sistit yani idrar kesesi iltahabı kadınlarda özellikle çok sık görülür. Kadınlarda sistitin çok görülmesinin nedeni de üretra dediğimiz idrar torbasından dışarıya idrarın atılmasını sağlayan borunun çok kısa olmasıdır. İdrar torbası, genital bölgeye komuşudur. Genital bölgede ise bol miktarda koli basili cinsi bakteri olduğu için bu üretra çok yakın temasta olduğundan kadınlarda bu üretranın içerisine bu bakterilerin girmesi çok daha kolay oluyor.

Üretradan içeriye bakteri girdikten sonrada enfeksiyon oluşması da çok daha kolay oluyor.

Bundan başka, ıslak ortamlar, örneğin havuz, sauna gibi ortamlara da bakteri kapmak mümkün. Bundan başka cinsel yolla da bakteriler içeriye girebiliyorlar.

İdrar tutmanın sistit oluşumuna etkileri

İdrar tutmak günümüzde kadınlarımızın çok sık yaptığı bir alışkanlıktır çünkü dışarıdaki tuvaletlerde idrar yapmak istemedikleri için oradan bir mikrop kaparım korkusuyla ve bazen de zamanları olmadıkları için acele oldukları için özellikle çalışan bayanlar aslında genel olarak hepimizin çok sık yaptığı bir şey idrar tutmak erkeklerde ciddi bir soruna yol açmazken kadınlarda idrar torbası içinde idrarın çok daha fazla beklemesine neden olacağı için bu bekleme esnasında dış genetal bölgeden içeriye doğru giren bakterilerin çok daha kolay bir şekilde çoğalmasına zemin hazırlar.

Sık idrara çıkma alışkanlığı yerine günde bir veya iki kere idrar çıkmayı alışkanlık edinenlere ve hatta bu nedenle sıvı alımını kısıtlayan bayanlarda çok idrar çıkarım endişesiyle sıvıda alınmayınca tabiî ki buda ikinci bir etken olarak rol oynuyor ve sistit dediğimiz idrar torbası enfeksiyonları idrarını çok tutan idrarına az giden bayanlarda çok daha fazla görülüyor bu alışkanlığı hemen şimdiden değiştirmek lazım yapılacak olan şey şu tuvaletlere otururken belki yanınıza alacağınız o tuvalet üzerine kaplamaya yönelik kağıtlardan kullanabilirsiniz ve en büyük tehlike aslında alttan sıçrayan sıvı olduğu için tuvalete başlamadan önce orayı kağıtlarla kaplayıp o sıçramayı engelleyebilirsiniz veya hafifçe oturmadan da idrarınızı yapabilirsiniz yani bunların hepsi bir önlem olabilir ama bu alacağınız bu önlemler yerine az tuvalete gitme seçildiği zaman idrar yolları enfeksiyonları, idrar torbası enfeksiyonları çok daha fazla görülüyor .


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın