İyi Bir Jingle Nasıl Olmalıdır?

yorumsuz
1 views

Bir markanız, firmanız ya da tanıtımını yapmak istediğiniz herhangi bir ürününüz varsa çeşitli reklam yollarına başvurmak sizin için kaçınılmaz bir yoldur. Reklam vermenin de çeşitli yolları mevcut. Yazılı ve görsel basın yayın organlarına reklam verebilirsiniz. Bunlardan en etkili olan seçenekler arasında radyo ve televizyon reklamları yer alıyor. Bu reklamlarda da başvurmanızın kaçınılmaz olduğu önemli bir etken jingle.

Bir televizyon kanalına vermek için hazırladığınız bir reklamı düşünelim. Ürününüz ya da tanıtımını yapmak istediğiniz şey her ne ise ona güveniniz tam. Sloganınız ve reklamda söylenecek olan konuşmalar da hazır. Ancak bir sorun var ki jingle meselesinde takılıyorsunuz.

Bir jingle oluşturmak müzik ile bağı olmayan birinin yapabileceği bir iş asla değil. Bu yüzden bu işte daha önce çalışmış olan profesyonel biri ile ortak bir çalışma yapmak durumundasınız. Markanızın başarısı ve geleceği için çok önemli olan bu çalışma basit bir melodi olarak algılanıp tecrübesiz ellere teslim edilmemelidir.

Jingle için en önemli parametrenin kısalığı olduğunu hatırlayalım. Bu yüzden ortalama süresi 20 saniyeden fazla olmamalıdır. Dakikalarca süren bir müziğin hatırlanılabilirliği çok düşük olacaktır. Kısa olmasının yanında akılda kalabilmesi için de herkes tarafından kolayca anlaşılabilir bir netlikte olması gerekir. Kullanılan cümlelerin mantıklı ve kısa olması önemlidir.

Sözlerinin titizlikle seçilmesi kadar melodinin tonları da çok önemli diğer bir ayrıntı. Sıradan bir jingle kulağa ulaştığında ilgiyi çekmeyi başaramayacaktır. Farklılığı yakalamanın ama farklılık adına ortaya karışık bir iş çıkarmamanın pratik ve etkili bir yolu bulunmalı. Bunu da ancak profesyonel biri yapabilir. Deneyim bu tarz işlerde son derece önemlidir. Daha önce bu işi yapmış biri yaptığı işler ile bıraktığı etkiyi gözlemleyip iyi analiz etmiş olur ve daha başarılı bir sonuca ulaşabilir


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın