Kadınlar neden uzun yaşıyor?

yorumsuz
0 views

Her yıl doğan erkek çocuk sayısı kız çocuklara kıyasla fazla olsa da, 110 yaş ve üzeri 72 insandan 68i kadın. Peki, uzun ömürlü insanların neden kadınlar arasından çıktığını biliyor musunuz? İşte kadınların uzun ömürlü olmalarının nedenleri

 

Tehlikeli yıllar

20-24 yaşları arasında erkek ve kadın ölüm oranları arasındaki fark en uç noktaya ulaşıyor. Bu süre zarfında erkeklerin öldürülmesi olasılığı kadınlarınkinin 6 katı. Trafik kazası haricinde bir kaza sonucunda hayatlarını yitirme olasılığıysa kadınlarınkinin 5 misli.

Toksik testosteron

Bu hormon, kötü kolestrol (LDL) seviyesini arttırırken, iyi huylu kolestrolün (HDL) seviyesini düşürüyor. Ostrojen ise tam tersini yapıyor.

Silah merakı

 

Erkeklerin ateşli silahlardan dolayı (cinayet, intihar veya kaza) hayatlarını kaybetme olasılığı kadınlarınkinin 5 katı.

Ölümcül hastalık

Kanser ve kalp hastalığı gibi ölümcül sağlık sorunları erkeklerde yaygın. Kadınların ise daha çok eklem iltihabı, osteoporoz ve otoimmün bozuklukları gibi ölümcül olmayan kronik sağlık sorunlarıyla yaşama riskleri daha yüksek.

Bastırılmış duygu

Erkeklerde depresyon ve duygusal stresin belirtilerini görmezden gelme eğilimi, 75 -79 yaş aralığında erkeklerin intihar etme olasılığının kadınlarınkinin 9 katı olmasının nedeni olabilir.

 


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın