Kadınlarda Sistit Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
0 views

Sistit nedir, nasıl oluşur, nelerden oluşur ve oluşma sürecinde yaşacağımız belirtiler nedir, önlemleri nasıl almayız. Bunlar hakkında detaylı bir açıklama ile sizlerleyiz.. İdrar yaparken yanma, kanlı ve ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma, kötü kokulu idrar gibi belirtilere dikkat edilmesi gerekiyor.

Kadınlarda Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistitin belirtileri, görüldüğü zamana göre farklılık gösterebiliyor. Şimdi sırayla onlardan bahsedelim:

İlk cinsel deneyim yaşandığı zaman genelde görülen belirti , kanlı idrar yapmadır. İlk gün görülen bu  kanlı ve ağrılı idrar yapma, ilk deneyim sonrasında sabahleyin tuvalete çıkıldığı zaman kendini bariz olarak gösterebiliyor . Tıpta buna hemorojiksistit deniliyor, halk arasında ise buna balayı sistiti adı veriliyor.

İlk cinsel deneyimin muhtemelen yarattığı travmayla idrar torbasının bakteriler içine çok daha kolay bir şekilde girip orada enfeksiyonu başlatabiliyorlar ve buna bağlı olarak da balayı sistiti dediğimiz tablo meydana geliyor.

Hamilelik döneminde genellikle idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma iki ana belirtisi sistitin bütün dönemlerde yani idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma ama boşaltamama idrar etsini o bölgede bir dolgunluk hissi en sık görülen belirtilerdir. Fakat hamilelik döneminde bu belirtiler örtülmüş olabiliyor ve biz sadece idrar kültürünü rutin olarak yaptığımız zaman veya idrar tahlilini yaptığımız zaman bol miktarda bakteri üremesiyle karşılaşabiliyoruz veya özet olarak söylemek gerekiyorsa hamilelik döneminde bazen hiç belirti vermeyebiliyor ya da sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma gibi klasik belirtilerini de verebiliyor.

Menopoz döneminde ise en sık yarattığı belirtiler sistitin sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma yine kötü kokulu bir idrar rengi. Koyu renkli bir idrarın kanlı olması gerekmiyor mutlaka ve ilişki sırasında kadının canının yanması bunlar menopoz döneminde en sık görülen belirtiler ama genel olarak söylemek gerekirse en sık yaptığı belirtiler o bölgede bir dolgunluk idrar torbasının olduğu bölgede sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma bir alt grup daha bahsetmek lazım. Yeni doğan çocukluk ve bebeklik döneminde bazen sistit sadece ve sadece beslenme bozukluğu yani çocuğun emmemesi kilo almaması ve hafif ateş yüksekliği gibi belirtiler verebiliyor bu durumlarda da idrar yolu enfeksiyonlarından şüphelenmek gerekir.

Kadınlarda sistit süresi

Basit sistitler yani mesela yazın havuza girdikten sonra geçirilen sistitler veya balayı işte balayı sistiti dediğimiz ilk cinsel deneyimden sonra veya uzun zamandır cinsel deneyim yaşamadıktan sonra yaşanan cinsel deneyimden sonra ortaya çıkan sistitler genelde tek doz ilaçlarla yirmi dört saat içinde kontrol altına alınabiliyor bazen de ilaca bile gerek kalmıyor kendi kendine bile de geçebiliyor ama inatçı sistit dediğimiz hamilelik döneminde özellikle olanlar biraz daha inatçı olabiliyor bunlara daha uzun bir tedavi gerekebiliyor. Menopoz döneminde olay sadece bakteri değil aynı zamanda idrar yollarının incelmesi yani atrofi dediğimiz gerilemesine bağlı olduğu için beraberin de antibiyotik dışında birde osturojenli krem de kullanmak gerektiğinden bunlarda biraz daha inatçı olabiliyor. Kural değil ama beraberinde taş var ise o sistitin tedavi edilirken geçireceğimiz süre ve alacağımız antibiyotik de çok daha fazla olabiliyor yani özetle söylemek gerekirse basit sistit dediğimiz basit sislik yani herhangi bir nedene bağlı değil de yaşam koşullarına bağlı oluşmuş bir sistit ise genelde yirmi dört saat içinde belirtiler hafiflemeye ve kaybolmaya başlıyor ama kompike sistit dediğimiz altta yatan bir neden varsa bir hastalık varsa taş gibi veya çok ileri durumlarda içeride timör söz konusu olabilir bu serin tabiatta olabilir kötü huyluda olabilir veya menopozda ileri derecede gerilemeye dokulardaki gerilemeye de bağlı olabilir bunlarda tedavi biraz daha uzun sürebiliyor ve belirtiler biraz daha inatçı olabiliyor.


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın