Kapalı Balkon Dekorasyonu Modelleri ve Önerileri

yorumsuz
8 views

Yaz kış demeden giriş katında oturanlar genelde balkonlarını kapatarak etrafdaki insanların bakışlarından bi nebze olsun kurtulmak isterler. Açık balkonları olan kişiler yaz günlerinde oturup çay keyfi yaparken mutlaka etrafdaki gözler o konuya hakim olmaktadır. Bu yüzden çoğu bayanın en büyük zevklerinden birisi 5 çaylarını kimseye görünmeden dostlarla balkonda tadını çıkarmak için balkonlarını kapatırlar. Hatta güzel de bir perde girdi mi işin için demeyin bayanların keyfine.

Kış aylarında balkonların soğuk olması yüzünden çoğumuz balkonların etrafını çevirip kullanırız. Bayanlar düz bir görüntüden çok daha dekoratif seçeneklere yoğunlaşır. Bu yüzden yeni yeni moda olan kapalı balkonları gösterişe sunmanız için bizler de araştırma yapıp bazı kapalı balkon dekorasyon modellerini sizler için paylaşalım dedik.

Balkon kapatmak için birden çok sebep vardır. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanma istediği, sonbahar günlerinde tozun toprağın eve gitmesini önlemek veya herhangi olası bir hırsızlığın önüne geçmek istemek gibi birçok neden sayılabilir.

Bazı yöneticiler ve apartman daire sahipleri bu duruma karşı çıkabiliyor. Öncelikle bu sorunu çözmekte fayda var.

Balkon kapatmak kanuna aykırı mı ?
Eğer müstakil bir ev söz konusu değilse, bir apartmanda sadece bir dairenin balkonunu kapatması apartmanın dış görünümünü bozacağından diğer ev sahipleri tarafından tepki alabilir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız ve balkonunuzu kapatmanız binanın dış cephesinde tutarsız bir görünüme yol açacaksa bazı şikayetlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Mesela öncelikle apartman yöneticisine konuyu danışabilirsiniz.

Balkon kapatma malzemeleri hangileri ?
Balkon kapatmak için ülkemizde genellikle alüminyum doğrama, PVC ya da temperli cam malzeme tercih edilmektedir. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan cam balkonların epey revaçta olduğu bir gerçek. Yağmur, rüzgar ya da toz geçirmeyen, sağlıklı cam malzeme alüminyum ve PVC’nin önüne geçmiş gibi görünüyor.

Cam balkon yaptırmakta kararsızsanız bu noktada bazı soruları cevaplamak kararınızı kolaylaştırabilir. Balkonda oturacak mısınız yoksa sadece bir depo olarak mı kullanacaksınız? Balkon nasıl bir manzaraya bakıyor? Ses ve ısı yalıtımı sizin için önemli mi?

Cam malzeme PVC’ye göre daha sağlıklıdır ve manzaranız kapanmaz. Katlanır camları dilediğinizde kolayca açabilirsiniz. Dilerseniz dışarıdan balkonun içini göstermeyen özellikteki camları seçebilirsiniz. Cam balkonlar toz, rüzgar, yağış geçirmez. Buna karşın cam balkonlar ses ve ısı yalıtımı yapmaz. Kışların çok sert geçtiği bölgelerde cam balkon avantajlı olmayabilir.

Cam balkonlarda kullanılan temperli camlar darbelere karşı dayanıklıdır. Çok şiddetli bir darbe söz konusu olursa tıpkı araba camlarında olduğu gibi çatlar ancak kırılmaz.

Fiyat karşılaştırması yaptığımızda öyle anlaşılıyor ki kaliteli bir PVC malzeme kullanıldığında cam malzemeyle aralarında fazla bir fiyat farkı ortaya çıkmıyor. Ancak PVC’nin kalitesinden ödün verilirse cam balkona oranla daha ucuza balkon kapatmak mümkün.

Oturmayacağınız ve sadece çamaşır asmak ya da eşya depolamak için kullanacağınız balkonlar için alüminyum ya da PVC sistemleri daha hesaplı çözümler olabilir. Balkon keyfi yapmayı düşünenler içinse cam balkonlar daha avantajlı bir seçenek olarak görünüyor.


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın