Kilolu İnsanlar Zayıflara Göre Daha Fazla Yaşıyor.

yorumsuz
1 views

Abd’de yapılan bazı araştırmalara göre zayıf insanlar kilolu insanlara göre daha az yaşamaktadır. Araştırmalar sonucunda 2,9 milyon kişiye yapına 97 çalışma sonucu Amerika dergilerinden Journal of the American Medical Association dergisinde yayınlandı. Dergide yazanlara göre kilolu insanlar biraz daha dikkat ettikleri konusunda bilgiler de mevcut. Yazının en sonunda sadece ölüm konusunda araştırmanın yapıldığı sağlıkla ilgili herhangi bir araştırma veya deney yapılmadığı vurgulandı.

BBC’nin, ‘Journal of the American Medical Association’ dergisine dayandırdığı haberlerine göre, söz konusu araştırma, fazal kilonun, daha uzun yaşamayı sağlayabildiği ileri sürüyor.

Araştırma çerçevesinde ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ndeki uzmanları, vücut kitle endeksiyle ölüm oranlarını karşılaştırmak için yaklaşık 2,9 milyon kişiyi içeren 97 çalışmayı incelediği bildirildi. Araştırma vücut kitle endeksleri 25 ile 30 arasındaki fazla kilolu kişilerin, sağlıklı kiloya sahip kişilere nazaran erken ölme olasılıklarının yüzde 6 oranında az olduğunu gösterdi.

Vücut kitle endeksinde sağlıklı kilo aralığının, 18,5 ile 25 arasında olduğu belirtiliyor. Öte yandan, araştırmada, zayıflığın ve aşırı derece obezitenin, yaşam süresini kısalttığı gözlendi. Bir grup uzman, araştırmanın sonuçlarını, ‘zırvalık’ olarak değerlendirirken, bazıları ise araştırmanın ‘korkunç bir mesaj’ verdiği görüşünde.

Fazla kilolu kişilerin daha uzun yaşamalarında, tansiyonlarının kontrol altına alınması gibi tedavilerin ve fazladan kilonun, hastanede tedavi gören çok hasta kişilerin hayatta kalmasına yardımcı olmasının etkilediği sanılıyor. Söz konusu araştırmayı yapan uzmanlar, araştırma çerçevesinde sadece ölümlerin incelendiğini, sağlıklı geçirilen yıllara bakılmadığını kaydetti.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın