Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

yorumsuz
1 views

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek zordur. Hele ki aylardan kış aylarıysa kilo almak kaçınılmaz olabiliyor. Kışları kilo almayım vücudum bozulmasın diyorsanız moda ve kadınlar olarak tam size göre bir makale hazırladık.

Kış aylarında vücut ve metabolizmanın kendisini koruma altına aldığını ve daha yavaş çalıştığını belirten Memorial Hastanesi’ndan Diyetisyen Yeşim Çelik, kışın kilo kontrolü için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. 

Soğuk havalara karşı bağışıklık sistemi, grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıklara karşı kendini korumak için yağ yıkımını engeller. Bu durumda kış mevsimini sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekir. Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer alır. Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasına ek olarak fiziksel aktivitenin azalması da kilo artışına neden olur. Hormonal değişimlere bağlı olarak sindirim sisteminde kabızlık gibi problemler oluşabilir.

GÜNE SIKI BİR KAHVALTIYLA BAŞLAYIN
Metabolizmanızı iyi çalışır duruma getirmek için mutlaka güne kahvaltı yaparak başlamanız gerekir. İyi bir kahvaltı ile güne başlamak sizin hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde siz yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.

SUSAMADAN SU İÇİN
Yazın sıcaklar nedeniyle rahatlıkla içtiğimiz suyu kışın rahatlıkla tüketemeyiz. Su vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direğidir. Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır, ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekmektedir. Kışın metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 10-14 bardak su tüketilmesi gerekir.

SİYAH ÇAY VE KAHVE YERİNE BİTKİ ÇAYI
Soğuk hava nedeniyle kışın favori içecekleri genellikle sıcak içeceklerdir. Sıcak içecek olarak genellikle kafein-tein içeriği yüksek olan çay-kahve tercih edilir. Bizim önerimiz; bitki çaylarıdır. Kuşburnu çayı, C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.

GREYFURT, LAHANA, MAYDANOZ KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUR
Kış hastalıklarından korunmak, savunma mekanizmamızı güçlendirmek için de A ve C vitamininden yeterli beslenmek gerekir. Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kivi, karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, maydanoz, tere, ıspanak A ve C vitamininden zengin besinlerdir.

Gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Lifli besinlerin tüketiminin de azalması sonucu kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna gibi kepekli tahılların ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmeli.

YAĞI VE ŞEKERİ AZALTIN
Kış aylarında vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürür. Azalan fiziksel aktiviteye paralel olarak yağ ve şeker tüketimi de kısıtlanmalıdır.

KALP VE KEMİKLER İÇİN HAFTADA 2-3 KEZ BALIK
Kış mevsiminde güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanır. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20-25 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya, hafif tempolu yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Haftada 2 -3 kez balık yiyerek kalp ve kemik sağlığınızı garantiye alabilirsiniz.

TATLI SİZİ ISITMAZ
Uzun süreli açlıklardan kaçınılmalıdır. Enerji ihtiyacının karşılanması için fast food ya da yağdan, şekerden zengin gıdalara yönelmek doğru değildir. Kış mevsiminin soğuk günlerinde “Tatlı yersem ısınırım” mantığından vazgeçilmeli, gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ısı dengesinin korunması sağlanmalıdır.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın