Kistin İlaçla tedavisi mümkün değil mi?

yorumsuz
4 views

5 santim kist olduğunu öğrendim. Doğum kontrol hapını 2 ay kullandım. Bu ay kontrole gittiğimde kistin erimediğini, 7.5 santim olduğunu söylediler. Ameliyat olmam gerektiğini anlattılar, ilaçla tedavisi mümkün değil mi?

Prof.Dr.Derin KÖSEBAY: Sevgili okuyucumuz, yumurtalık kist ve urları hakkında bir şey söylerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Yumurtalıklarda çeşitli kistler olabiliyor Bunların bir kısmı fonksiyonel kistler yani yumurtalıkların çalışması sırasında oluşan ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolan kistler. Bir kısmı hormon salgılayan ve salgıladığı hormon cinsine göre belirti veren kistler (Tİroid hormonu, estrojen, progesteron, testosteron-erkeklik hormonu gibi).

Bunların da bir kısmı iyi huylu iken, bazıları kötü huylu da olabiliyor. Bunlar dışında yumurtalık dokusundan orijin alan kistler de var. Bunların da iyi ve kötü huylu tipleri… Şimdi sizin kiste gelirsek; bildiğimiz sadece boyutu 5 santimken 7.5 santim olmuş. Üç aydır kist küçüleceğine büyümüş. Burada kan tahlillerinde tümör markırları denen CA 125, CA 19.9′un sonuçları, kistin yapısı, cidar kalınlığı, kistin içinde bölmelerin olup olmadığı bilinmeli ve karar ona göre verilmeli. Eğer ameliyat yapılacaksa mutlaka kistin patolojik tahlilinin ameliyathanede yapılabilmesi (Frozın) ve ameliyatın bu patoloji sonuca göre yapılması gerekir.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın