Prada ile Zaman Yolculuğu | ModaveKadinlar.Com

yorumsuz
0 views

Henüz ardımızda bıraktığımız Milano Moda Haftası kuşkusuz her zamanki gibi göz alıcı, bütün tasarımcılar da bu etkiye katkıda bulunmak için özenliydi.
Yine de en ilginç koleksiyondan özellikle bahsetmemek haksızlık olur, yani Miuccia Prada’nınkinden. Sutyen şeklinde bluzları, file biçiminde kumaşları, sürüngen derisi ve balık motifleri, doğal tonlar ve altın renkleri kendi iddiasına göre kadınların ilkel dönemde giysilerinden beklediklerini sunuyor modern kadına. Elbette ilkel kadının vücudunu pek saklama eğiliminde olmaması da, 2009 ilkbahar-yaz sezonun Prada’larında bol bol dekolteye yol açmış.

ModaveKadinlar.com

İlkel dönemlerde kadın üstünde duramayacağı kadar yüksek topuklular giyiyor muydu diye bir soru yöneltebiliriz Prada’ya. Zira Milano Moda Haftası’ndaki defile mankenlerin tökezlemesi, düşmesi …ve yürüyüşlerini ayakkabılar ellerinde tamamlamaları gibi olaylara sahne oldu. Sahne demişken, podyum ve seyircilerin oturduğu bölümün düzenlenmesinden de bahsetmeden geçmeyelim; podyumun zemininde balık motifleri çiziliydi, seyirciler ise tahta adacıkları andıran basamaklı bölmelerde oturuyordu.

ModaveKadinlar.com

Burdan farklı bir konuya kanat açmak istiyorum ben. Modanın artık tamamen sanata dönüştüğünü, defilelerin ise gösteri tadında geçtiğini gözardı edemeyiz. Tasarımcılar birbirleriyle sürekli olarak bir yenilikçilik yarışında, yenilik “eskiye dönüş” olarak karşımıza çıksa da bazen. Modanın kısır döngüsünü yenme çabası görülüyor herkeste, bu kısır döngü ise elbette tasarımlardaki yeniliklerin tükenmesi, daha somut ve mizahi biçimde söyleyecek olursak “ninemizin eteğinin er geç yeniden moda olması” durumu.

ModaveKadinlar.com

Artık üstümüze giyilebilecek nitelikte olan tasarımlar kendini tekrar ettiğinden, sahneye, dekora, temaya önem veriliyor, etrafımızı da tablo ya da heykel misali üstümüze giymekten ziyade dolaba asıp izlemeyi tercih edeceğimiz giysi ve aksesuarlar sardı. (bknz: yukarıdaki fotoğraftaki Prada ekstra yüksek topuklular) Prada zaten bunun örneğini birörnek desenlerde bluz, pantolon, ayakkabı kolajıyla geçen yıl sunmuştu bize. Yine en gerçekçi parçalar çantalar gibi görünüyor Prada’da.

ModaveKadinlar.com


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2009

Konu hakkında yorumunuzu yazın