Ramazanda Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

yorumsuz
7 views

Ramazan ayı, kilo almaya en müsait olduğumuz dönemlerden biridir. Uzun süren açlığın ardından bir anda yemeğe oturmak, kurulan Ramazan sofralarındaki bolluk, kan şekerindeki ani yükselmeler nedeniyle, yemekten 1-2 saat sonra tekrar acıkma, gece yemek yemek; bunların her biri dikkat etmediğinizde size kilo aldırabilir. Peki, Ramazanda kilo almamak mümkün mü? Peki ya kilo vermek? Diyet yaparken, oruç tutmaktan da vazgeçmeyenler için Ramazanda diyet programıyla ilgili uzmanların önerilerini araştırdık. Ramazanda sağlıklı kalmak, kilo almamak ve Ramazanda diyet yapmak isteyenler; bu önerilere kulak verin…

Sağlıklı İftar Nasıl Olmalı?

Ramazanda orucunuzu 1-2 adet hurma ile açın. Çok şekerli olmayanlardan tercih etmelisiniz. Kaliteli bir marka tercih etmeye dikkat edin. Hurmanın yanında ballı ve limonlu ılık suyunuzu da içtikten sonra, 1 kase az yağlı yoğurt ile yapılmış yoğurt çorbası için. Üzerine bir miktar kuru nane serpin. Çorbanızı içtikten sonra 10-15 dakika yemeğe ara vermelisiniz. Ani yükleme yapmak, kan şekerinizin bir anda yükselmesine neden olur. Kısa bir ara verirseniz, bir anda yemeklere saldırmanızı da engellemiş olursunuz. Aranın ardından, bol ıspanaklı bir yumurta yiyebilirsiniz. Yanında 4-5 yemek kaşığı domatesli kepekli makarna tercih edebilirsiniz. İftar için hem doyurucu hem de sağlıklı bir seçenektir.

Sahurda Ne Yemeli?

Ramazanda, iftar ile sahur arasındaki zaman dilimi çok önemlidir. Bu sürede, gün boyunca kaybettiğiniz suyu geri kazanmak için, mutlaka bol bol( ani yükleme yapmadan, kısa süreli aralarla) su içmelisiniz. Yoğurt yemeli, ayran içmelisiniz( ev yapımı). Sahuru, kahvaltı olarak düşünmeli ve hafif yiyecekler tercih etmelisiniz. Ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Önünüzde yaklaşık 17-18 saatlik bir açlık süresi olacak. Susamanıza ya da ağırlık hissetmenize neden olan yiyecekleri tercih etmeyin. Onun yerine haşlanmış yumurta, menemen, yağsız tavada peynirli omlet gibi yumurta ile proteini alıp; yanında peynir, tuzsuz zeytin, söğüş salata, yeşillik, bir çay kaşığı bal, tam tahıllı ekmek ve çay içebilirsiniz.


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın