Sarımsağın faydaları nelerdir

yorumsuz
0 views

Sarımsağın faydaları yüzyıllardır bilinmekte ama siz bilmiyorsanız gelin konuşalım. İlk önce tarihçesine bakalım Yunanistanda olimpiyat atletlerini ve savaşçıları, Mısır’da piramitlerin yapımında çalışan işçileri güçlü kılmak, kimi kültürlerde de nazardan korumak için yüzyıllardır kullanılan sarımsak, bitkilerin gücünü yeniden keşfettiğimiz şu günlerde yine ilk sıralardaki yerini aldı. İlk olarak antik Mısır’da kullanılmaya başlanan sarımsak, tedavi edici özelliğinden kaynaklı olarak yaralarda, enfeksiyonlarda, bağırsak parazitleri ve tümör tedavisinde; daha sonra da kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanıldı. Gerek tıbbi açıdan gerekse kendine has tat ve kokusu ile mutfakların vazgeçilmez lezzeti haline gelen sarımsak, soğangiller ailesinden ve ılıman iklimlerde yılın hemen hemen her döneminde yetiştirilebiliyor.

Günümüzde Hindistan ve Pakistan’ın yanı sıra İspanya gibi birçok Akdeniz ülkesinde de oldukça fazla tüketilen sarımsak, yoğunlukla yemeklere tat katması için kullanılıyor. Ancak kimi ülkelerde içeceklerde ve ekşili tatlılarda da kullanılabiliyor. Kuru bakliyat, et, tavuk, lahana, patlıcan, balık, makarna, mantar, patates, pirinç, kabuklu deniz mahsulleri, ıspanak ve domates gibi değişik birçok besin maddesi ile birlikte tüketilebilen sarımsak aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan.Allin ve allicin etken maddelerinin yanı sıra sarımsakta karbonhidrat ve çeşitli vitaminler de bulunuyor. Sarımsağa kendine has güçlü koku ve tadı kükürtlü uçucu yağ veriyor. Kükürt ve selenyumun kırılması ile ortaya çıkan bu yağ, sarımsağı oldukça güçlü bir antibiyotik yapıyor.

Sarmısak ilaç gibi…

Yaralanmalarda sarımsak yaralı bölgeye sürülebiliyor. Ancak hassas ciltlerde sürülmeden önce suya batırılırsa yanma hissi daha az olabilir. Sarımsaktan öksürük şurubu yapmak için sarımsaklar ince ince dilimledikten sonra üzerine kaynamış su konulur. Ortalama 12 saat beklettikten sonra isteğe bağlı olarak içerisine şeker veya bal katılarak içilebilir. Boğaz ağrısı için sarımsak çayı yapıp gece yatmadan önce içebilir.Kulak ağrısı için sarımsak, sızma zeytinyağı ile ısıtılılır ve soğuduktan sonra kulağa uygulanır.

Sarımsak satın alırken ve saklarken…

Sarımsağın dolgun ve kuru kabuklu olanlarını tercih edin. Aldıktan sonra ise kuru, serin ve karanlık bir yerde açık olarak saklayın.

Sarımsak nasıl tüketilir…

Sarımsak çiğ ve pişmiş olarak çorbalarda, salatalarda, mezelerde, soslarda, içeceklerde, turşularda, et ve sebze yemeklerinde kullanılabilir. Tuzla dövülmüş, kıyılmış, toz veya bütün olarak tüketilebilen sarımsak piştiği zaman diğer birçok besin maddesinde olduğu gibi bazı besin değerleri kaybolur. Bu nedenle özellikle her gün bir diş çiğ sarımsak yenilmesi sağlık açısından oldukça yararlıdır. Sarımsak aynı zamanda beslenme destek hapı olarak da alınabilir. Yemeklerde çok güçlü bir sarımsak tadı olmaması için bütün olarak kullanılan sarımsak, tadının daha çok hissedilmesi için ise ezilmiş veya kıyılmış olarak kullanılabilir.

Sarımsağın sağlık açısından faydaları

Güçlü bir antioksidandır. İçerisindeki kükürt bileşimleri hücre çeperini ve DNA’yı korur.
Karaciğerdeki kolesterolü düşürür.
Kan basıncını; yüksek tansiyonu düşürür.
Balgam söktürücüdür.
Antiseptiktir.
Vücuttaki kurt ve solucanları yok ederek, idrarın daha akıcı olmasını sağlar.
Vücuttaki serbest radikalleri yok ederek yaşlanma etkilerini geciktirir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir; soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.
Besin değerleri açısından oldukça zengindir. İçerisinde manganez, B6 ve C vitamini vardır.
Kansere; özellikle kolon ve mide kanserine karşı koruyucudur.
Saç dökülmesine ve saç kıran gibi hastalıklara karşı iyi gelir.
Açık yaraları iyileştirir.
Ayaklarda görülen mantar hastalığına karşı iyi gelir.
Vücuttaki kan dolaşımının daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sarımsak yerken dikkat edin…

Sarımsak çiğ olarak çok tüketildiğinde tansiyonu düşürür ve mideyi rahatsız edebilir. Aynı zamanda kanama düzensizliği olan kişilerde kanı incelttiğinden dolayı fazla kanamaya neden olabilir. Bu nedenle ameliyat olan kişilerin veya hamile kadınların sarımsak tüketirken dikkatli olması gerekiyor. Yine aynı şeklide kanı inceltmek için ilaç kullanan kişilerin de sarımsağı doktora danışarak tüketmesinde yarar var. Bebek emziren kadınlarda ise sarımsak, süte farklı bir tat vereceğinden anne, bebeğin sütü emmemesi gibi bir sorunla karşılaşılabilir.

Sarımsağın faydaları nelerdir? konusu için sorularınızı ve olumlu yada olumsuz yorumlarınızı alt kısımda yer alan yorum formunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Unutmayınız ki göndereceğiniz her yorum bizlere daha faydalı paylaşımlar yapmamıza yardımcı olacaktır. Hayırlı, huzurlu ve sağlıklı günler dileriz.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın