Sıcak Daldırma Galvaniz – Sık Sorulan Sorular 2 (sıcak daldırma galvaniz)

yorumsuz
0 views

Galvaniz çelik projemin ne kadar süre hizmette kalmasını bekleyebilirim?

Sıcak daldırma galvaniz çelik çeşitli ortamlarda korozyona son derece iyi biçimde direnç gösterir. Belirli koşullar adlına galvanize çeliğin 70 yıldan daha uzun süreler boyunca dayanması alışılmadık değildir.

Galvaniz çelikteki çinko kaplama aşınmaya karış direnç gösterir mi?

Sıcak daldırma galvaniz işlemi sırasında oluşan üç intermetalik tabakanın tümü alt katmanda bulunan çelikten daha serttir ve mükemmel aşınma direncine sahiptir.


Bağlantılar
galvanizgalvaniz kaplama sıcak daldırma galvaniz

Islak depolama lekeleri neden oluşur ve nasıl önlenebilir?

Yeni galvanize çelik üzerindeki çinko çok reaktiftir ve çinko oksit ve çinko hidroksit korozyon ürünleri oluşturmak ister ve bunlar sonunda dengeli çinko karbonat olurlar. Galvaniz çelik havanın serbest biçimde hareket etmesine izin vermeyen sıkışık biçimde istiflendiğinde ya da ıslak kutularda saklandığında, çinko, çinko hidroksitin aşırı katmanlarını oluşturur ve bunlar ıslak depolama lekeleri olarak da bilinir. Islak depolama lekelerinin çoğu bir temizleyici ya da naylon fırça ile kolayca çıkarılabilir. Islak depolama lekelerini önlemek için, galvaniz çeliği iç mekanlarda depolayın ya da galvaniz uygulanmış her parçayı aralarlında rahatça hava akımı olacak biçimde yerleştirin.

Sıcak daldırma galvanizde çeliğin görünümü neden projeden projeye ve işlemin uygulayandan uygulayana farklılık gösterir ve farklı görünen kaplamaların sağladığı korozyon korumasında herhangi bir fark var mıdır?

Çeliğin kimyası galvaniz kaplamanın kalınlığı ve görünümünün birincil belirleyicisidir. Çelik şirketleri tarafından sürekli olarak üretilen dökme çeliğin çok farklı kimyasal özellikleri vardır ve bu bakımdan farklı kaplama görünümleri ortaya çıkar. Galvaniz yapanların parlak, pullu ya da mat gri görünüm elde etmek için çinko kazanlarına koyabileceği birkaç farklı katkı maddesi vardır. Kaplamanın görünümünün (mat gri, parlak, pullu) çinko kaplamanın korozyondan koruma özellikleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2010

Konu hakkında yorumunuzu yazın