Sıcak Daldırma Galvaniz – Sık Sorulan Sorular 3 (sıcak daldırma galvaniz)

yorumsuz
0 views

Galvanize çelik kullanım sırasında uzun süreler boyunca yüksek sıcaklıklara dayanabilir mi?

Sıcak daldırma galvaniz çelikler için 200 santigrat derece altındaki sıcaklıklara sürekli olarak maruz bırakılma hiçbir sorun çıkarmaz. Sıcak daldırma galvaniz çelik 200 santigrat derece üzerindeki sıcaklıklara sürekli olmayan biçimde maruz bırakıldığında da iyi performans elde edilebilir.

Sponsor Bağlantılar:
daldırma galvaniztopraklamatopraklama şeridi

Galvaniz çeliğin üzerini neden boyamak istersiniz?

Dubleks kaplama tabir edilen çinko ve boya kombinasyonu her birinin sağladığı korozyon korumasının yaklaşık olarak 2 katı bir korozyon koruması ortaya çıkarır. İlave olarak, dubleks kaplamalar yeniden boyamayı, güvenlik işareti sistemleri uygulamayı ve renk kodlamayı kolaylaştırır. Uzun yıllardır kullanımda kalacak galvaniz çeliğin üzerinin boyanması ayrıca çinko kaplamanın ömrünü de uzatır.

Sıcak daldırma galvaniz boyadan daha pahalı değil mi?

Ürün karışımına, ton başına yüzey alanına ve çelik yüzeyin durumuna bağlı olarak sıcak daldırma galvanizin ilk maliyeti çoğu durumda daha ucuzdur. Ancak, her satın alma işleminde olduğu gibi, kullanılacak korozyon önleme sistemine ilişkin bir proje kararı verirken ömür boyu maliyetler değerlendirilmelidir. Sıcak daldırma galvanizde, ömür boyu maliyet, yani, yıllık bakım maliyeti, hemen her zaman boyamadan daha azdır. Boya sistemleri 30 yıllık proje ömrü boyunca bakım, kısmi yeniden boyama ve komple yeniden boyama gerektirir. Bunlar çok yüksek tutarlara ulaşabilir ve boyama kararını uzun vadede oldukça maliyetli bir çözüm haline getirebilir.

Sıcak daldırma galvaniz ile kaplanacak parçalar galvaniz kazanının boyutlarından büyükse ne olur? Galvaniz işlemi bu durumda da uygulanabilir mi?

Galvaniz uygulayıcılar bu tür çelik parçalarını aşamalı olarak daldırırlar. Parçanın bir yarısını erimiş çinko banyosuna daldırır, çıkarır, çevirir ve diğer yarısını daldırırlar. Bu yönteme kimi zaman hatalı olarak “çift daldırma” denir.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2010

Konu hakkında yorumunuzu yazın