Sistit Nasıl Anlaşılır?

yorumsuz
1 views

Kadınlarda sistit belirtilerinden daha önce bahsetmiştik. (Bkz: sistit belirtileri) İdrar yollarıyla ilgili hiçbir sorun yok iken sistit birden gelişebiliyor. Bu olaylara örnek olarak havuza girmek, cinsel ilişki biri sebepleri örnek gösterebiliriz. İdrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma ama idrarını böyle kısık kısık yapma veya idrarını boşaltamama hissi, vücudun alt bölgesinde dolgunluk gibi belirtiler doktorun teşhisini kolaylaştırır.

Zaten bu belirtiler beraberinde bazen kanlı idrar yapma ya da kötü kokulu idrar yapma ile ortaya çıkabilir. Bu belirtiler zaten direkt olarak doktora teşhisi koydurur.

Kadınlarda Sistit Teşhisi için İdrar Tahlili ve İdrar Kültürü

Çoğu zaman bir idrar tahlili basit bir idrar tahlili yeterli olur ama ideal olanı idrar tahliliyle birlikte idrar kültürü de alınmasıdır. İdrar kültürünün avantajı şu oluyor idrar tahlili neticesinde sistit tanısını koyduğumuz zaman ki eğer idrar tahlili yapma imkanımız yoksa az önce belirttiğim belirtilerle sistit tanısı çok kolay bir şekilde konulup tedaviye başlanabilir.

İdrar tahlili yapıldıktan sonra tanı konulduktan sonra ideal olanı idrar kültürü neticesinde çıkan bakteriye uygun antibiyotik verildiği zaman tedavinin başarı şansı da artıyor mesela diyelim ki e. koli dediğimiz bakteri bir de stafilokok dediğimiz bir bakteri çıktı. E koliye etkili olan antibiyotik ona etkili olmayabilir. O yüzden antibiyogram dediğimiz olay idrar kültürüyle birlikte yapılan antibiyogramda hangi bakteri çıkmışsa antibiyotik testlerde yapılarak hangi antibiyotiğin o bakteriye yönelik uygun olduğu da çıkıyor ve böylece direkt olarak hedefe yönelik tedavi yapmış oluruz çünkü bütün bakteriler her antibiyotikle tedavi edilemeyebilir.

Eğer sık sık tekrarlanan bir idrar yolu enfeksiyonu söz konusuysa sisitit söz konusuysa acaba içeride başka bir hadise mi var diye ultrasyogografi ilaçlı flim dediğimiz ıvp dediğimiz ilaçlı flim dediğimiz incelemeler ve de bazen de sistoskopi dediğimiz idrar borusundan içeriye girerek idrar torbasını direkt olarak kameralarla incelenmesi ve gerekli bölgelerin biyopsisinin sağlanması veya tedavi edilmesi söz konusu olabilir. Bunlarda çok daha ileri ve sık tekrarlayan idrar torbası enfeksiyonlarında gündeme gelecek olan tetkikler.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın