Terlemeye Karşı Çözüm Önerileri ve Deodorant Seçimleri

yorumsuz
1 views

terlemeye-karsi-cozum-onerileri-ve-deodorant-secimleriTer; kelime anlamı olarak salgılanan tuz ile su karışımı olarak tanımlanmaktadır. Vücudun ısısını ayarlamak ve vücudu olağan ısısında tutmak için terlemek şarttır.

Tere karşı kullanılan ürünler iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar; deodorantlar ve antiperspirantlardır. Deodorantlar terlemeyi azaltmaz sadece ter kokusunu önlemede yardımcı olur. Antiperspirantlar ise gözenekleri tıkar ve terin deri dışına çıkmasını engeller.

Deodorant seçerken kullancağımız deodantların sağlığa uygun olması, gerekli sağlık testlerinden geçmesi gerekir. Ayrıca deodorant alırken daha bilinen markalar tercih edilmelidir. Deodorantların içinde bulunan bazı alerjik maddeler aşırı hassas ciltli bölgelerde kaşıntı yada küçük sivilcenmelere neden olabilir. Bu durumda kullanılan ürünün değiştirilmesi bunun yerine pudra kullanılması gerekir.

Antiperspirantlar ise; ter bezlerinden ter oluşumunu azaltmasını ve vücut yüzeyine çıkmasını engellerler. Vücut için herhangi bir zararı yoktur. Terlemeye karşı kullanılan ürünlerin içinde anti bakteriyel maddeler ve koku bulunur. Birçok deodorantın içinde alkol bulunur. Kimi insanlara alkol ciltte tahriş yapar. Bu kişiler alkolsüz olanları tercih etmelidirler.

Ayrıca, doğal ürünlerlede yapabileceğimiz hoş kokularlada terin kokmasını önleyebiliriz. Papatya yağı, gül suyu, ve çeşitli güzel kokulu bitkilerin yağlarıyla da yapacağımız karışımı cildimize uygulayabiliriz.

Eğer tüm bunları kullanıp hâla terle başa çıkamıyorsanız lokal tedavi görerek iyontoforez işleminden geçmeniz gerekir. Ayrıca botokslada terlemeyi 1 yıl gibi bir süreylede erteleyebiliriz. En son yöntem olarak ise cerrahi müdahaleyle ameliyat ile terlemeyi önleyebilirsiniz.


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın