Yaban Mersininin 6 Faydası

yorumsuz
9 views

Sağlıklı beslenmek için muhteşem bir ara öğün seçeneği oluşturan yaban mersini, hem düşük kalorili, hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir alternatiftir. Anti aging, yaşlanma karşıtı besinler arasında yer alan yaban mersininin faydaları saymakla bitmiyor. Küçük bir meyve olmasına rağmen, faydaları çok büyük. Sadece 1 kase yaban mersini tükettiğinizde 4 gr lif alırsınız. Ayrıca bu bir kase yaban mersini;

  • Günlük C vitamini ihtiyacınızın %25’ini,
  • Günlük K vitamini ihtiyacınızın %36’sını,
  • Günlük manganez ihtiyacınızın ise %25’ini karşılar.

Yaban Mersininin En Bilinen 6 Faydası

1) Antioksidan Kaynağıdır

Yaşlanmayı geciktirmek, daha sağlıklı görünen bir cilt ve daha sağlıklı bir beden için antioksidanlar önemlidir. O besinlerden biri olan yaban mersini, tüm sebze ve meyveler arasında bu listenin en yukarılarında yer alıyor.

2) Kanserle Savaşır

Kanser hastalıkları risklerini azaltmanın en iyi yolu, beslenmede doğru besinleri tercih etmekten geçiyor. Kanserle savaşan besinlerden biri olan yaban mersini, vücudunuzu serbest radikallere karşı korur.

3) Kötü Kolesterolü Düşürür

Yaban mersininin faydalarından biri de kalp sağlığına ve kötü kolesterolüne karşı etkisidir. Özellikle kalp hastaları için kolesterolün düşürülmesi çok önemlidir. İşte bu noktada devreye yaban mersini giriyor.

4) Daha Düşük Kan Basıncı

Kan basıncının yükselmesi ve bunun sık sık olması, tansiyon hastalığına neden olur. Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, yaban mersinine beslenme programınızda daha sık yer vermelisiniz.

5) Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kalp dostu bir besin olan yaban mersini, kalp sağlığı için en faydalı meyvelerden biridir. Düzenli tüketildiğinde, kalp krizi riskinin de azalmasına yardımcı olur.

6) Hafızayı Güçlendirir

Daha güçlü bir hafıza ve daha iyi konsantre olmak için, besinler oldukça önemli bir yerdedir. 12 hafta boyunca her gün yaban mersini tüketen bir grup üzerinde yapılan bir çalışmada, bu süre sonunda daha iyi konsantre oldukları gözlemlenmiştir.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın