Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

yorumsuz
1 views

Bayanların sıkıntı yaşadığı noktalardan birisi ise yaz aylarındaki beslenmedir. Çünkü sıcak havalarda birbiri ardına giden lokmalardan pek haberleri olmaz. Sonrasında ise vermek için uğraştıkları onlarca kilo ile başa çıkmak ile uğraşırlar.

Yaz aylarında sıcaklarında etkisiyle yemek yeme alışkanlıklarımızda değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler genellikle ayaküstü yemek yeme şekline dönüşür ve malesef kilo almamıza neden olur. Yaz aylarında düzensiz beslenmemizin kilo almanın yanı sıra sağlığımız açısından olumsuz etkileri vardır.

Yaz aylarında kilo almamak ve sağlığımızı kaybetmemek için dikkat etmemiz gerekenler ise şunlar;

  • Sıcak havalarda unlu, hazmedilmesi zor ve aşırı yağlı gıdaları tüketmekten uzak durun. Bu gıdalar hızla kilo almanıza neden olmanın yanı sıra kalp sağlığınız için de tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmasına neden olur.
  • Sıcak havalarda genellikle iştahımız kapanır ve yemek yemek istemeyiz. Bu şekilde beslenmeye devam ettiğimizde ise düzensiz beslenme ve yemek yemeye başladığımızda doymama durumu ile karşı karşıya kalır aşırı gıda tüketimi yaparız. Karnımız acıkmasa dahi yaz aylarında öğün atlamadan mutlaka yemek yemeli öğün arasındaki saatleri uzun tutmamalıyız.
  • Yaz aylarında artan terleme nedeni ile vücudumuz mineral kaybeder. Vücudun mineral kaybetmesi bizim kendimizi halsiz hissetmemize neden olur. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olduğu dönemlerde gün içerisinde mutlaka en az 2,5 litre su tüketmeliyiz.
  • Su içmenin yanı sıra gün içerisinde tuzlu ayran içmek vücudumuzun kaybettiği tuz oranını geri almayı ve susuzluğumuzun giderilmesini de sağlar.
  • Yaz akşamlarında yemeklerinizin ağırlıklı olarak salata ve ızgara et ürünlerinden oluşmasına özen gösterin. Salatalarınızda ise az yağ kullanmayı tercih edin.
  • Ara öğünlerinizde tüketeceğiniz gıdalar tam tahıllı ürünler olsun. Bu ürünlerin yanında mutlaka meyve ve kuruyemiş de tüketin.
  • Meyveler içerisinde doğal şeker bulundururlar ve fazla yendiği takdirde kilo almaya neden olurlar. Yaz aylarında tüketeceğiniz taze meyveleri porsiyonlarını azaltmalısınız.
  • Tatilinizi yaptığınız otelde açık büfeden seçim yapmanız gerekiyor ise mutlaka zeytinyağlı yiyecekler, salatalar ve ızgara etlere yönelin. Gıdalarınızın yanında mutlaka yoğurt tüketmeye dikkat edin.

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın